kwiecień

Lutra teologia mszy*

Do odczytywania Kanonów Soboru Trydenckiego, które odnoszą się do katolickiego rozumienia Najświętszej Eucharystii, najlepszą metodą zdaje się być ich konfrontacja z myślą Marcina Lutra na temat katolickiej mszy oraz z jego decyzjami co do kształtu luterańskiej Wieczerzy Pańskiej. Z pełną świadomością należy uznać jednak, że nie może to być jedyne kryterium i jedyna metoda odczytywania tego Soboru. Spowodowałoby to zubożenie jego przesłania i nauki.

luty

Wielki Post – czas nawrócenia

W tradycyjnej liturgii przygotowujemy się do nadejścia okresu Wielkiego Postu. Trwa więc czas, nazywany przedpościem – obejmujący trzy niedziele – Siedemdziesiątnicy, Sześćdziesiątnicy i bezpośrednio poprzedzającą Popielec Niedzielę Pięćdziesiątnicy (znany jako niedziela starozapustna, mięsopustna i zapustna). Te 70 dni, jakie obejmuje post wraz z przedpościem nawiązuje do trwającej 70 lat niewoli babilońskiej. W środę, po niedzieli zapustnej rozpoczyna się właściwy okres przygotowania paschalnego – czyli Wielki Post. Jest to czas wyjątkowy, którego liturgia przebogata jest w znaki i symbole, niosąc wielkie bogactwo treści.

styczeń

NIE BÓJMY SIĘ TRADYCJI

Czy jest coś złego w poszukiwaniu stałego punktu odniesienia? Ważne, aby dla chrześcijanina zawsze tym punktem był Jezus Chrystus.

październik

CO WIEMY O PAPIEŻU?

Nie ma dnia, a przynajmniej ja nie zauważyłem, aby w mediach głównego nurtu nie pojawiała się kolejna sensacyjna wiadomość o papieżu Franciszku. Każda jednak z tych rewelacji opiera się na zasadzie przeciwstawienia tego, co było z tym co właśnie zrobił papież. Widać zatem na internetowych witrynach, w nagłówkach gazet i innych miejscach rażące w oczy, pisane wielkimi literami i pogrubioną czcionką tytuły, które powinny przynajmniej zmusić nas do zatrzymania się nad nimi.